Festlig sæsonafslutningsfest

Lørdag d. 31. oktober mødtes op mod 60 festglade skovsere for at fejre afslutningen på en lang sæson. Ganske som tidligere år blev afriggerfesten startet med formandens tale, hvor der blev set tilbage på sæsonen. En sæson som startede med indvielsen af den nye havn (eller i hvert fald dele af den), en sæson hvor klubben udvidede sin flåde af Match28-både, da to velholdte eksemplarer meget fordelagtigt kom til salg i Næstved. Og naturligvis en sæson hvor Skovshoved Sejlklub vandt Sejlsportsligaen. 

Afrigger15 lars og cille

Fra ligaholdet var Lars og Cille mødt op til klubkammeraternes hyldest. Og for Cilles vedkommende kunne vi også få sagt held og lykke med Ungdoms-VM, som hun skal sejle i Malaysia i december.

Derudover fik vi fejret klubbens andre bedrifter på kapsejladsbanerne - fem opti-sejlere udtaget til VM- og EM-hold, pige-DM-sejr i optimistjolle til Rebekka Johannesen, 2. plads til 29'er-DM ved Philip Lyngbek, Tom Bøjlands bedrift med at sejle solo rundt om Fyn i en A-Cat og Thomas Paasch deltagelse ved Little Americas Cup. 

Til sidst blev den traditionsrige vandrepokal "Årets SKS'er" uddelt. I år gik den til Maiken Pedersen for arbejdet med at sammenkæde forskellige afdelinger af klubben - hobierne, sejlcenteret og laserafdelingen. Særligt den sidste af disse er kommet op og stå inden for denne sæson - ikke mindst takket været Maikens indsats. 

 

Efter taler og overrækkelser satte de festglade skovsere sig til bords. Lækker kalvesteg med efterfølgende æblekage blev der spist, inden DJ'en spillede op til dans til langt ud på natten (i hvert længere end denne skribent holdt ud).

 

Husk at SKS ikke ligger stille hen over vinteren. Næste fælles klubarrangement er "Andespillet", som er klubbens traditionelle juleafslutning. Læs mere og tilmeld jer via dette link.

 

Herfra skal der lyde en tak for en god aften i sejlsportens tegn og tak for en god sæson.

 

 

 

Tekst og billede af Jon Møgelhøj

Go to top